Festival 2006 programs

ACA Festival 2006

Wednesday, June 7th, 8pm: MOSTLY PREMIERES
Elizabeth Bell: Arecibo Sonata (Max Lifchitz, piano)
Burton Beerman: A Still, Small Voice (Madeline Shapiro, cello; Celesta Haraszti, dance; Burton Beerman, computer and video)*
Jan Gilbert: Shakuntala (Sirius String Quartet; Nancy Ogle, soprano; Nirmala Rajasekar, veena)*
Frederick Tillis: Spiritual Fantasy Suite (Tim Ruedeman, alto saxophone; Paul Cohen, soprano saxophone; Christopher Oldfather, piano)*
Alan Blank: Music for Solo Viola (Ron Lawrence, solo viola)*
Hubert Howe: Chamber Concerto 3 (chamber ensemble)*

Thursday, June 8th, 8pm: MIRIAM GIDEON CENTENNIAL BIRTHDAY BASH
Miriam Gideon: Bahmischer Krystall (Beatrice Broadwater, soprano; Amy Zolato, clarinet; tba, violin; tba, cello; tba, piano)
Lukas Foss: For Lenny (A Birthday Tribute to Leonard Bernstein)(Idith Meshulam, piano)
Elliott Schwartz: Vienna Dreams (Amy Zolato, clarinet; Ron Lawrence, viola; Christopher Oldfather, piano)
Raoul Pleskow: Four Bagatelles for String Quartet (Sirius String Quartet)*
John Melby: Three Wordsworth Songs (Patricia Sonego, voice; computer)*

Friday, June 9th, 8pm: THEATER MUSIC
Elliott Schwartz: Hall of Mirrors (Radnofsky Saxophone Quartet; Elliott Schwartz, piano)
Tom Johnson: Lecture with Repetition (Elliott Schwartz, piano; audience participation)
Elizabeth R. Austin: Wie eine Blume (woodwind sextet, percussion, narrator)*
John Eaton: Youth (soprano, mezzo-soprano, tenor, high mezzo, bass-baritone, Barry Crawford, flute; Ana Milosavljevic, violin; Meighan Stoops, clarinet; cello; Christopher Oldfather, piano; William Trigg, percussion)

Saturday, June 10th, 2pm: ROBERT HELPS PIANO TRIO COMPETITION WINNERS
Piano Trios by Robert Helps, David Del Tredici, Nathan David Surgenor*, Thomas Kersey* and Eugene Viola,* performed by Idith Meshulam, piano; Phillip Wharton, violin; Robert Burkhart, cello
Chamber Works
Brahim Kerkour: Cede (cello; Winston Choi, piano)*
Mischa Zupko: “Trigger� from Shades of Gray (Minghuan Xu, violin; Winston Choi, piano)
Gregory Hall: Polyline (Meighan Stoops, clarinet)*

Saturday, June 10th, 8pm: SAX, LIES AND VIDEO
Lukas Foss: Sax Quartet (New Hudson Saxophone Quartet)
Joel Gressel: From an Undisclosed Location (computer and video)*
Elias Tanenbaum: Fallujah (New Hudson Saxophone Quartet)
Eleanor Cory: Ehre (Ana Milosvljevic, violin)
Richard Brooks: Four-Play (New Hudson Saxophone Quartet)
Beth Wiemann: The Primary Tool is Soup (Susan Narucki, soprano; Christopher Oldfather, piano; and video)
Margaret Fairlie-Kennedy: Undertow (Ana Milosvljevic, violin; Terezija Cukrov, piano; and Take Dance Company)

* denotes premiere